Quinoafrikadeller

Quinoa er nogle meget næringsrige frø, der findes i både hvid, rød og sort. De er meget anvendelige og kan eksempelvis bruges ligesom ris, i supper, i salater eller i frikadeller. Disse frikadeller med quinoa og kartofler er nemme at lave og smager rigtig godt!

IMG_8958

Cirka 17 stk.

Ingredienser:
200 g lys quinoa (vægt før kogning)
400 ml vand
1 bouillonterning
250 g kartofler (rå)
2 løg
2 dl rasp
2 spsk. hørfrø blendet med 6 spsk. vand
2 fed hvidløg, pressede
1 bundt persille, hakket
1 tsk. salt
peber
olie til stegning

Fremgangsmåde:
Skyl quinoaen grundigt. Kog quinoaen i vand og bouillon i 20 minutter ved svag varme under låg. Afdryp quinoaen i en si, hvis der er vand tilbage efter kogning.

Riv kartofler og løg (kartoflerne skal være rå). Blend hørfrø med 6 spsk. vand, til det bliver en tyk og cremet masse (fungerer bedst i en lille blender, som hører til en stavblender).

Rør alle ingredienserne sammen til en fars, og form den til frikadeller. Tryk frikadellerne godt sammen, når du former dem. Frikadellerne steges i olie på en pande på hver side, til de er gyldne.

Serveres eksempelvis sammen med salat/råkost og brød. Kan også bruges i et pitabrød eller en sandwich. De smager godt både kolde og varme.

IMG_8989

17 kommentarer (+add yours?)

  1. maria
    feb 18, 2012 @ 21:26:13

    Tack for alle dine gode kreative recepter, dem använder jag med gläde.

    Svar

  2. Marianne
    feb 22, 2012 @ 18:07:16

    Jeg er ikke veganer men synes dine Quinoafrikadeller så ret spændende ud så har lige lavet dem her til aften og nej hvor var de bare gode. Helt sikkert nogen der skal laves igen 🙂

    Svar

  3. A-M
    mar 08, 2012 @ 20:07:15

    Jeg gjorde præcis som dig og købte en masse poser, da jeg så dem i Netto! 😀 Quinoa er SÅ lækkert, de brugte det hele tiden på min højskole. Jeg har ikke lavet quinoafrikadeller endnu, men tror jeg vil prøve din opskrift på et tidspunkt, de ser helt vildt gode ud.
    Jeg har med gode resultater lavet quinoagrød – kogt quinoa blandet med havregryn eller müsli, og så ellers bare kogt op som man ville gøre det med havregrød. Jeg dryssede rosiner, solsikkefrø og kanel på, det er en superlækker og nem morgenmad, hvis man koger quinoaen i forvejen (ellers tager det aaalt for lang tid). 🙂

    Svar

    • miasommer
      mar 11, 2012 @ 16:44:55

      Ja, det gælder jo om at købe stort ind, når man støder på noget godt 🙂 Jeg er ikke den store fan af grød (jeg foretrækker mine havregryn kolde), men det er da god idé, som sikkert kan bruges til babymad 🙂

      Svar

  4. Trackback: Madplan 2 « Mia Sommer
  5. Camilla
    mar 26, 2013 @ 11:04:54

    Hey Mia.

    De lyder super lækre… Skal kartoflerne være rå eller kogte?

    Svar

  6. Susan
    feb 21, 2016 @ 20:47:28

    Hej Mia😊

    Jeg har lavet dine lækre quinoafrikadeller 2 gange. Jeg tilføjede karry begge gange og brugte frisk koriander i stedet for persille samt rød quinoa i stedet for den lyse 2. gang. Da jeg har rejst meget og har smagt mad fra fjerne steder, elsker jeg at eksperimentere med forskellige smagsvarianter, så afprøver diverse krydderier. Det veganske /vegetariske køkken er farverigt, fantastisk, inspirerende, velsmagende og æstetisk. Du skrev her i kommentaren, at det skal være rå kartofler, men jeg brugte kogte, hvilket var ok, men de bliver sikkert meget mere lækre og sprøde med rå kartofler.

    Tak👍😊

    Svar

  7. Trackback: Veganske frikadeller af quinoa (HCLF) - Mad & Sport
  8. Stine Victoria
    jul 09, 2017 @ 08:30:21

    Hej Mia.
    Hvilken blender ville du anbefale at købe. Både til smoothies og nødder og den slags. Har du flere eller er der en der duer til det hele? Kh Stine

    Svar

  9. Trackback: Guide – vegansk påskefrokost 2019 | Månebarnet - veganske opskrifter
  10. Anette
    sep 17, 2019 @ 18:51:31

    Hej Mia
    De ser lækre ud 🙂
    Kan man fryse dem og så varme dem op igen?

    Svar

    • Mia Sommer
      okt 08, 2019 @ 19:03:45

      Jeg har før haft held med at fryse frikadeller, men jeg kan ikke huske, om jeg har prøvet at fryse disse. Man kan dog opleve, at frikadeller bliver lidt mere løse i konsistensen efter optøning. Held og lykke, hvis du prøver det, og giv gerne en tilbagemelding 🙂

      Svar

  11. Trackback: Quinoafrikadeller miasommer.wordpre ... - Melly Joe

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: