Nogen gange vil man bare have et hurtigt måltid mad, og i den forbindelse er pasta jo en klasikker. Hvis det skal være lidt bedre (faktisk meget bedre) end ketchup, kan man jo prøve denne hurtige pastasovs. Det er en, som jeg vender tilbage til med jævne mellemrum, for den smager overraskende godt!
Til 2 personer
Ingredienser:
1 dåse hakkede tomater
1 lille dåse tomatkoncentrat
1 gulerod, skåret i skiver
1 rød peberfrugt, skåret i strimler
1 løg, skåret i strimler
1 boullionterning
2 fed hvidløg, pressede
1 tsk. tørret basilikum (brug også gerne frisk)
1 tsk. sukker
1 tsk. citronsaft
½ tsk. chilipulver
smag til med salt og peber
250 g pasta
Fremgangsmåde:
Steg gulerod, peberfrugt, løg, hvidløg og boullion i en gryde i 5-10 minutter til guleroden er blød. Tilsæt derefter de øvrige indgredienser og kog op. Smag til med salt og peber.
Server sovsen sammen med pasta.
mar 26, 2014 @ 13:58:26
Jeg er vild med denne simple opskrift, og den smager jo rigtig lækkert! jeg kombinerede saucen med en grov pasta og smed også lidt finthakkede mørke oliven i saucen – det giver en flot farve i det røde og smager dejlig italiensk 😉
mar 31, 2014 @ 11:21:15
God idé, Lisbeth!