Salat med hokkaido og grønkål

Når jeg handler, lader jeg mig ofte inspirere af årstidens grøntsager. Jeg foretrækker dansk dyrkede grøntsager, da de er mere bæredygtige og sundere end grøntsager, der er blevet fragtet fra den anden side af jorden. Jeg er særligt glad for efterårssæsonen, hvor man kan købe danske rodfrugter, hokkaidogræskar, grønkål og andre slags kål samt æbler og pærer. Nu er danske hokkaidogræskar og dansk grønkål kommet på hylderne i butikkerne, og hver gang jeg går fordi de strålende orange hokkaidogræskar, må jeg bare have et eller flere med i kurven. Og den sprøde mørkegrønne grønkål kan jeg heller ikke stå for, særligt fordi jeg ved, at grønkål er så sprængfyldt med sundhed. Netop hokkaido og grønkål er der kommet denne lækre og enkle salat ud af.

img_0967

Til 2-4 personer

Ingredienser:
150 g perlebyg*
1 lille hokkaidogræskar
300 g frisk grønkål
1 citron
½ dl sojasovs
2 fed hvidløg, pressede

*Kan erstattes af f.eks. perlespelt, quinoa eller bulgur.

Fremgangsmåde:
Start med at koge perlebyggen efter anvisningen på pakken.
Skær derefter græskaret ud i tern. Det skal ikke skrælles, da man sagtens kan spise skrællen. Læg stykkerne på en bageplade beklædt med bagepapir. Drys lidt salt på og bag græskarstykkerne ved 200 grader i cirka 20 minutter. Græskarstykkerne er færdige, når de er bløde. Imens græskaret bages, tilberedes grønkålen. Fjern stænglerne fra grønkålen og skyl den grundigt. Jeg plejer at lægge grønkålen i blød i en skål med koldt vand i to minutters tid og derefter skylle den i en si. Så fjernes eventuelle kålorme og jordrester effektivt. Hak derefter grønkålen fint.
Steg grønkålen på en pande i citronsaft, sojasovs og hvidløg. Steg kun grønkålen et par minutter, indtil den er faldet sammen.

Til sidst blandes perlebyg, græskar og grønkål. Salaten spises varm eller kold eventuelt med et stykke brød til og med lidt ekstra salt. Salaten kan også anrettes med avocadostykker og cherrytomater.

img_0960

img_0955

2 kommentarer (+add yours?)

  1. Dora Nathan
    sep 22, 2016 @ 11:32:36

    Super. Tak

    Den 22/09/2016 12.28 skrev “Mia Sommer” :

    > miasommer posted: “Når jeg handler, lader jeg mig ofte inspirere af > årstidens grøntsager. Jeg foretrækker dansk dyrkede grøntsager, da de er > mere bæredygtige og sundere end grøntsager, der er blevet fragtet fra den > anden side af jorden. Jeg er særligt glad for efterårssæson” >

    Svar

  2. Trackback: Græskarboller | Mia Sommer

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: